10. kapitola: Milky Queen
Milky Queen je nový druh rýže. Je velice podobná Koshihikari svojí lepkavostí, ale má nízký obsah bílkovin ve srovnání s jinými rýžemi. Její předností je, že se nekazí a zůstává silně bílá i po vložení do rýžovaru nebo při vaření. Její předností je, že zůstává měkká a vůbec netvrdne i po vychladnutí. Proto je ideální do svačinových boxů nebo na onigiri.
Milky Queen vznikla výzkumem a zušlechťováním Koshihikari, plánem každoročního výzkumu a vědy k pěstování kvalitní rýže organizovaným Ministerstvem zemědělství, lesnictví a rybolovu v Japonsku. Milky Queen obsahuje nízké množství amylózy, takže je velice lepkavá a má velice elastickou texturu. Například Koshihikari, jeden z nejpopulárnějších druhů rýže v Japonsku, má 16-18% amylózy, zatímco Milky Queen má pouze 9-12%. Milky Queen je více lepkavější než Koshihikari a vydrží delší dobu bílá a měkká i po uvaření. Takže ani po uvaření tato rýže vůbec netvrdne.
Její název pochází z její vlastnosti. Ve formě hnědé rýže je Milky Queen průsvitná a je vidět její bělost, což je přednost pouze této odrůdy rýže. Nedalo by se říci, že je to nevýhoda Miky Queen, ale tato rýže je velice bílá a méně průhledná než ostatní druhy rýže. Její lepkavá textura je ideální a připomíná mochi. Každé zrnko Milky Queen je pevné a razantní, ale měkké, zrnko není tvrdé a v ústech cítíte každé zrnko individuálně. Má velice velkou a jedinečnou lepkavost a elasticitu, takže při konzumaci cítíte lahodnost této rýže velice dominantně. Proto se tato rýže dosti srovnává s mochi, velice populárním pokrmem všech Japonců, které má velké použití v japonské gastronomii.
Centrem produkce Milky Queen je Ibaraki prefektura, kde se také poprvé začala pěstovat. Během let 1985 a 1991, takzvané období SUPER RICE PLÁN v Japonsku, se tato rýže vyvinula. Momentálně se pěstuje po celém Japonsku, ale především v následujících prefekturách - Fukushima, Yamagata, Nagano, Niigata, Gifu, Kumamoto, to znamená od severu až na jih Japonska.
Většina druhů japonské rýže se vaří podobně, ale Milky Queen se vaří trochu jinak kvůli velkému obsahu vody. Voda v zrnku zaručuje vyšší lepkavost Milky Queen v porovnání s ostatními druhy. Dále pak vysoký obsah vody se projevuje větší elastickou měkkou texturou. Proto je velice důležité dávat větší pozornost množství dané vody při vaření.
Milky Queen je lepkavá rýže, která obsahuje hodně vody. Aby se plně projevila žvýkací a měkká textura, musíte věnovat pozornost množství vody, kterou při vaření dáte. V porovnání vaření japonské rýže v rýžovaru, je zapotřebí snížit vodu o 10 procent při vaření Milky Queen. Vařením s menším množstvím vody vám vznikne plně lepkavá lahodná rýže. Pokud do Milky Queen přidáte vodu a namočíte ji na 30 minut v létě a 2 hodiny v zimě, bude ještě nadýchanější, lahodnější a elastičtější. Obrovskou jedinečností Milky Queen je, že i za studena tato rýže neztuhne, a proto je ideální na obento a na onigiri, protože vlhká textura se neztratí ani po vychladnutí. Milky Queen se také může jednoduše zmrazit a sníst později. Milky Queen se navíc hodí k poměrně výrazným přílohám, takže když budete jíst dušené maso, omáčky s masem, tak je ideální, protože zdůrazňuje chuť přílohy a zrnko nezmění texturu.