8. kapitola: Hitomebore
Hitomebore rýže je nový druh rýže, který se začal pěstovat od roku 1991 v Miyagi prefektuře na severu ostrova Honshu. Do té doby se zde pěstovalo Sasanishiki, mnohem starší druh rýže, který je stále velice populární především mezi staršími lidmi pro svoji autentickou chuť. Ale v roce 1980, přišlo velice studené počasí, které úplně zneškodnilo celou sklizeň rýže. Sasanishiki je odrůda rýže, která není velice odolná nadměrné zimě. Takže se farmáři dohodli, že spolu s výzkumným ústavem najdou nový druh rýže, který by nejenom byl odolný nadprůměrné zimě, ale vylepšil kvalitu, chuť a celkové vlastnost rýže.
Tím vzniklo Hitomebore, které se stalo velice populární pro svoji vynikající chuť a vůni a silnou lepkavost. Hitomebore se také snadněji pěstuje a je velice odolné studenému počasí. Hitomebore má nádhernou barvu a lahodnou chuť, a proto ho pojmenovali Hitomebore. V českém překladu znamená Hitomibore “láska na první pohled”, autentický slogan toho druhu rýže.
Hitomebore pochází s Miyagi prefektury. Od jejího počátku byla velice vysoce hodnocena a ihned se rozšířila především v oblasti Tohoku na severu ostrova Honshu, kde je větší zima a nebezpečí náhlého zvýšení mrazu, který by tak ovlivnil negativně kvalitu rýže. Hitomebore je odrůda, která se přizpůsobuje vnějším teplotám a naopak větší zima jí napomáhá k lepší chuti a kvalitě. V současné době se Hitomebore pěstuje po celém Japonsku, ale především v Miyagi, kde se narodila, Iwate, Akita, Yamagata a Fukushima prefekturách, které jsou všechny umístěny na severu ostrova Honshu. Dále se pěstuje na ostrově Kyushu a i na Okinawě. Hitomebore vypěstovaná v Tohoku a v Kyushu mají samozřejmě rozdílnou chuť. S větší teplotou je zrnko v průměru menší a sladkost není, jako když se pěstuje tento druh rýže na severu.
Objem produkce a distribuce Hitomibore dokonce už zaujímá v Japonsku druhé místo po Koshihikari. Tajemství Hitomibore spočívá v tom, že má stejné vlastnosti a chuť jako Koshihikari, ale její zrno je trochu větší než Koshihikari. Také její cena je mnohem příjemnější, protože je jednodušší ji pěstovat a více odolnější vůči teplu, hmyzu apod. V konečné formě nabízí i rozumnou cenu pro konečného zákazníka. Je škoda, že Hitomebore není vůbec známa v Evropě. Do budoucna budeme tuto rýži nabízet i v Evropě.
Hitomebore je rýže s ideální rovnováhou a její kombinace chuti, lepkavosti, sladkosti a hlavně její textury. Je charakteristická svými velkými zaoblenými bílými a lesklými zrny. Při vaření se zrna stanou mnohem baculatějsími, více zlesknou a vypadají krásné na pohled. Celkově je Hitomebore rýže s velmi dobře vyváženou chutí, má mírnou lepkavost, z porovnání s Koshihikari je menší, má vynikající konzistenci a vůni. Vařená rýže je pak kyprá a každé zrnko má svou vlastní přítomnost. I když je velice podobná Koshihikari, má velice osvěžující chuť. Hodí se proto nejenom k japonským pokrmům, ale také k západním a čínským jídlům. Má velice jemnou texturu a je vynikající i za studena. A hodí se úplně ke všem japonských pokrmům i na sushi a onigiri.
Rýže je samozřejmě nejchutnější ihned po vyleštění. Hlavní důvod je, že lipidy na povrchu rýže časem oxidují. S postupem oxidace rýže ztrácí svoji původní lepkavost, ztrácí pružnost a i svoji originální chuť. Proto se doporučuje leštit rýži přímo před její konzumaci. Čerstvé leštěná rýže zachovává své vlastnosti a kvalitu. Čerstvě leštěná rýže vydrží průměrně dva týdny v létě a 1 měsíc v zimě. Mnoho lidí v Japonsku především těch, kteří žijí mimo velká města, má své leštící stroje, čímž zachovávají původní vlastnosti a chuť rýže. Ale ve velkých městech tuto možnost lidé nemají.
K uvaření chutné Hitomebore je zapotřebí dodržovat určité konkrétní tipy k tomu, aby byla rýže velice chutná a lahodná. Za prvé je naprosto důležité používat kvalitní vodu. Voda z kohoutku může mít svůj vlastní pach a může tento pach přenést i na samotnou rýži při vaření. Vždy se doporučuje používat čištěnou vodu nebo minerální vodu.
Hitomebore se hodí k přípravě různých japonských, ale i západních a čínských jídel, jako například Takikomi gohan, hodí se ke všem druhům japonských misek, k japonskému kari a při dělání onigiri. Tato rýže má všestranné použití a doporučuje se pro svoji vysokou kvalitu a chuť.