Kvůli nepříznivé situaci v mezinárodní lodní dopravě - nové objednávky distribuujeme od 1.4.2024. OBJEDNÁVEJTE UŽ NYNÍ!!!

M.Y. PŮVOD RÝŽE

Původ rýže 

  1. Jak se japonská rýže pěstuje 

V Japonsku pěstování rýže trvá přibližně 88 dní ode dne, kdy se zaseje v květnu, až po sklizeň v září. Ale japonští farmáři se starají o rýžová pole po celý rok. V březnu se nakupují zdravé kvalitní sazenice, které se sázejí do speciálních skleníků v dubnu, aby se potom mohly zasadit do rýžových polí. Ve sklenících se o sazenice starají 24 hodiny denně, kontrolují jak teplotu tak i dodávání kvalitní vody. Během měsíce dubna se rýžová pole připraví, aby se sazenice mohly vysadit v květnu. Ale přesně před sázením rýžových sazenic se musí celé rýžové pole napustit čerstvou kvalitní vodou, která je velice důležitá k pěstování kvalitní a chutné rýže. Japonsko má každoročně největší množství sněhu na světě a především v horských oblastech se tento sníh akumuluje a používá se při pěstování rýže. Po napuštění rýžových polí se začíná se sázením rýžových sazenic. V létě se potom vypouští všechna voda z rýžových polí, aby se kořeny rozrostly a tím vznikly silné a zdravé rýžové klasy. V létě jsou pak rýžová pole kontrolována denně, aby byla ochráněna od hmyzu a nevystavena suchu pro nedostatek vody. A pak následuje sklizeň. 

 

Etapy pěstovaní rýže

  1. Od ledna do března - příprava rýžových polí
  2. Březen - výběr sazenic 
  3. Duben - sázení sazenic do speciálních skleníků 
  4. Květen - sázení na rýžová pole
  5. Červenec - vypouštění vody z rýžových polí 
  6. Září - sklizeň 
  7. Říjen - sušení

 

2. Výhody japonské rýže  

Japonská rýže je mnohem zdravější než ostatní druhy rýže. Je méně kalorická a má mnohem vyšší obsah vláknin, minerálů a vitamínů než jiné druhy rýže. Japonská rýže pěstovaná v Japonsku má také mnohem větší obsah vody, což znamená, že její textura je jemnější a chutnější. Zrna také obsahují méně amylózy - typ škrobu, dodávající japonské rýži její charakteristickou leptající elastickou texturu, ideální na sushi, onigiri a japonské pokrmy. Japonští farmáři se soustřeďují na kvalitu více než na kvantitu v porovnání s jinými farmáři pěstujícími rýži v Asii. Proto je také japonská rýže kvalitnější a chutnější. 

Další velkou výhodou japonské rýže je že při vaření se objem rýže zvětší až v poměru 1 : 2,3. To znamená, když dáte vařit 100 gramů japonské rýže, tak dostanete 230 gramů vařené rýže. Japonská rýže je kulatá krátkozrná rýže, jejíž objem rapidně naroste při vaření v porovnání s jinými rýžemi.

Japonská rýže  je ideální volbou pro lidi, kteří hledají zdravou alternativní bílou rýži. Hlavní důvody jsou, že obsahuje mnohem větší množství vláknin, minerálů, vitamínů. Je mnohem zdravější než ostatní druhy rýže. Naše rýže je čerstvě leštěna a my zachováváme až 50 procent všech vláknin, minerálů, vitamínů, které by jinak byly ztraceny. 

  

3. Koshihikari a Akitakomachi a jejich rozdíl 

Koshihikari je nejpopulárnější odrůda japonské rýže. Rýže je velice elastická, lepkavá ideální pro sushi a onigiri. Koshihikari má unikátní kvality, specifickou chuť a své nezapomenutelné aroma. Více než 30 procent veškeré sklizně v Japonsku je Koshihikari. A více než 80 procent Japonců jí Koshihikari každý den.   

Koshihikari byla prvně pěstováná v Niigata prefektuře v severní části hlavního ostrova Honšu, kde jsou ideální podmínky pro pěstování rýže. Konkrétně velké množství čisté kvalitní vody, velmi úrodná a dobře odvodněná rýžová pole, rozdíl mezi denními a nočními teplotami. Čerstvá a kvalitní voda přímo ovlivňuje kvalitu, velikost a chuť zrna. Úrodná a odvodněná pole zaručují přísun kvalitních minerálů, energie a kyslíku ke kořenům, aby rýže mohla zdravě růst. A rozdíl mezi denní a noční teplotou přímo ovlivňuje chuť, lepkavost, texturu a sladkost rýže. Nyní se Koshihikari pěstuje po celém Japonsku a především v Niigata, Ibaraki, Fukushima a Tochigi prefekturách. 

 

 

 

 

Akitakomachi je druhá nejpopulárnější odrůda rýže. Mnoho lidí v Japonsku upřednostňuje Akitakomachi pro svoji unikátní chuť. Její chuť zůstává mnohem déle na paletě jazyka. Je také velmi elastická a má perfektní texturu - kombinaci vnitřní ideální tvrdosti a vnější měkkost a lepkavost. Je méně sladká a méně lepkavá než Koshihikari, ale má neuvěřitelně harmonickou chuť, šťavnatost a svoje specifické aroma.

Akitakomachi originálně pochází z Akita prefektury nacházející se na severu ostrova Honšu. Tato oblast se nazývá v Japonsku domovem rýže, protože je ideální pro pěstování a nabízí ty nejlepší podmínky - velké množství čerstvé čisté vody, kvalitní úrodnou půdu a  odvodněná pole, větší nadmořskou výšku a velký rozdíl mezi denní a noční teplotou. I když v Evropě je více známější a asi populárnější Koshihikari, Akitakomachi se více hodí k evropské gastronomii pro svoji silnou specifickou chuť, kombinaci tvrdosti a měkkosti, střední lepkavosti a sladkosti, dodávající úplnou spokojenost.